Ambasadori çek në Beograd Tomas Kuchta pret në takim kryetarin e KKSH-së Ragmi Mustafa

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Ragmi Mustafa gjatë ditës së sotme u mirëprit në Ambasadën Çeke në Beograd, nga ambasadori Tomas Kuchta si dhe e...

Persona dashakqinjë presin drunjët në hyrje të fshatit Bilaç (FOTO)

Në redaksinë e portalit LuginaLajm, kanë arritur disa fotografi me një shkrim të shkurtër, se gjatë fundjavës së shkuar, në rrugën kryesore të fshatit...

SHKMT “Jehona” në Zvicërr organizon mbrëmje letrare me publicistin Daniel Abimi

Shoqata Kulturore e mërgimtarëve tërnocas në Zvicërr, “Jehona”, gjatë së shtunes (dje), ka organizuar një mbrëmje letrare me publicistin Daniel Abimi. Kjo...

PVD do të nisë iniciativën për shkarkimin e drejtorit të Shtëpisë së Shëndetit në Preshevë (lexo njoftimin)

Nëpërmjet një njoftimi për opinion, Kryesia Qëndrore e Partisë për Veprim Demokratik, ka bërë të ditur, se në Kuvendin Komunal të Preshevës, do të nisë...

FG PDSH dënon fuqishëm dhe reagon ashpër ndaj publikimit të pamjeve nga kamerat e sigurisë brenda hapsirave të shtëpisë së shëndetit në Preshevë

Në mbledhjen e mbajtur sot (21 mars, 2019), Forumi i Gruas i Partisë Demokratike Shqiptare në Preshevë, ka reaguar ashpër, ndaj publikimit të pamjeve të...

Radovan Karaxhiq dënohet me burg të përjetshëm

Ish kreu politik i serbëve të Bosnjës është dënuar me burg të përjetshëm nga shkalla e dytë e Tribuinalit të Hagës. Gazetari i BIRN nga salla e...

Shaip Kamberi: “Prapa mantelave të bardha nuk duhet të qëndrojnë mendjet e zeza” (VIDEO)

Kryetari i Partisë për Veprim Demokratik, Shaip Kamberi, sot ka pritur në takim, gratë e Forumit të Gruas së të këtij subjekti politik, me të cilat ka shpreh...

Publicisti Enver Robelli shprehet i neveritur pafundësisht nga veprimet e ulëta në Preshevë – ja me çfarë fjalë i drejtohet drejtorit të shtëpisë së shëndetit, Driton Salihut

Gazetari dhe publicisti i mirënjohur shqiptar në Zvicër, Enver Robelli, ka reaguar ashpër ndaj veprimit të ulët të drejtorit të shtëpisë së shëndetit në...

Besnik Lugine! Gjimshiti meriton shiritin e kapitenit, te Shqipëria është një historie KRENARIE

Berat Gjimshiti, ose siç mund ta quajmë ndryshe edhe besniku i Luginës. Me origjinën e tij nga Bujanoci, ky lojtar ulërin për bashkimin e shqiptarëve dhe për...

Hoxha Ulvi Fejzullahu i’u dërgon letër të hapur drejtorëve të shkollave shqipe në Luginë; “T’i dhurojmë fëmijëve tanë dijen, shkencën, besimin dhe moralin”

Imami i Xhamisë së qytetit në Bujanoc, Ulvi Fejzullahu, i’u ka dërguar letër të hapur drejtorëve të shkollave fillore dhe të mesme shqipe në Luginë të...