Category: Nga vendi

Ardita Sinani: Gratë e bëjnë politikën më të përgjegjshme (VIDEO)

Nënkryetarja e Partisë për Veprim Demokratik, Ardita Sinani, është e para grua politikane në Luginën e Preshevës. Në një intervistë për Zërin e Amerikës,...

Në Bujanoc te henen takohen Besa Shahini dhe homologu i saj serb Mlladen Sharçeviq

Të hënën e 6 majit në Bujanoc, do të takohen ministrja e Arsimit, Rinisë dhe Sportit nga Republika e Shqiprisë, Besa Shahini me homologun e saj nga Republika e...

Vuçiq: Ideja ime e korrigjimit të kufirit dështoi, kjo do të na kushtoj shumë

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq shprehu keqardhje që ideja e tij për vendosjen e kufirit përfundimtar përmes një kompromisi midis serbëve dhe shqiptarëve...

Ka përfunduar asfaltimi i rrugës me gjatësi prej 1.4 km në Breznicë, banorët e entuziazmuar me realizimin e këtij projekti infrastrukturor (FOTO & VIDEO)

Asfaltimi i rrugës nga mulliri i fshatit në drejtim të shkollës fillore “Migjeni” në Breznicë, sot edhe zyrtarisht ka përfunduar. Kjo rrugë e gjatësisë...

Isa Mustafa zbulon detaje nga takimi i mbrëmshëm me presidentin Hashim Thaçi

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka folur rreth takimin të mbrëmshëm me presidentin Thaçi. Mustafa përmes një shkrimi në Facebook, ka bërë...

Ambasadori i BE-së në Beograd Sem Fabrici po viziton Bujanocin – takimin e parë e zhvilloi me kryetarin Shaip Kamberi

Ambasadori i Delegacionit Europian në Beograd, Sem Fabrici, gjatë ditës së sotme po viziton Komunën e Bujanocit. Ambasadori Sem Fabrici, fillimisht është pritur...

Thaçi: Idenë për korrigjim të kufirit e kam marrë nga Rugova, Daci dhe Haziri

“Për korrigjim së pari e kam lexuar nga presidenti Rugova, Nexhat Daci, kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri. Ideja ime origjinale është bashkëngjitja e Luginës...

KKSH: Vështirë se mund të gjendet bashkësi më e diskriminuar në Evropë, se sa shqiptarët e Luginës së Preshevës

10 Dhjetori shënon Ditën Ndërkombëtare të tëDrejtave të Njeriut. Shënohet si përkujtim i përvitshëm i Deklaratës Universale për të Drejtat e Njeriut, e...

Deputeti Fatmir Hasani edhe në parlamentin republikan kundërshton emërimin e gjykateses serbe në Bujanoc (VIDEO)

Deputeti i vetëm shqiptar në Parlamentin Republikan, fatmir Hasani, gjatë seancës së fundit plenare, ka ngritur çështjen e përzgjedhjes së gjykatesës serbe nga...

LPD me komunikatë: “Jo trafikimit me mandate, Shpend kthe mandatin”

Nëpërmjet një komunikate për opinion, Lëvizja e Progresit Demokratik në Bujanoc, ka reaguar ndaj ikjes së këshilltarit Shpend Xhelili nga rradhët e LPD-së, në...