Category: Lugina

Shënohet 50 vjetori i sh.f. “Zenel Hajdini” në Tupallë të Medvegjës që aktualisht numëron vetëm 16 nxënës (FOTO)

Në shkollën fillorë “Zenel Hajdini” në Tupallë të Medvegjës, sot është shenuar 50 vjetori i kësaj vatre arsimore. Përkundër që ky institucion arsimor...

Veseli kërkon reagim nga ndërkombëtarët, pas paralajmërimit për dorëheqje të kryetarëve serbë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli në një publikim në rrjetin social “Facebook” ka reaguar lidhur me paralajmërimin e dorëheqjes së kryetarëve të...

Nënshkruhet kontrata e asfaltimit të qarkores Turi – Lluçan; fëmijët e Turijës nuk do të ecin më, nëpër baltë për t’i ndjekur mësimet në Lluçan

Nëpërmjet një postimi në facebook, kryetari i Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, ka njoftuar se gjatë së enjtes ka nënshkruar projejtin e asfaltimit të...

Kapet preshevari me 53 emingrantë në një furgon me tabela të rreme dhe pa dokumentacione

Pjestarët e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë, kanë arrestuar F.I. (1992) nga Presheva, për shkak të ekzistimit të dyshimit se ka kryer vepra...

Ardita Sinani: Gratë e bëjnë politikën më të përgjegjshme (VIDEO)

Nënkryetarja e Partisë për Veprim Demokratik, Ardita Sinani, është e para grua politikane në Luginën e Preshevës. Në një intervistë për Zërin e Amerikës,...

Historike: Dy nxënësit shqiptarë nga Bujanoci nxënë vendin e parë në garat e simulimit ekonomik në Serbi (FOTO&VIDEO)

Në garat republikane për simulim ekonomik “Titan”, ku kanë marrë pjesë qindra shkolla të mesme në Serbi, dy nxënësit shqiptarë nga shkollës së mesme...

Kamberi në konferencë për media pas kthimit nga Washingtoni: “Lugina e Preshevës do të jetë në agjendën e SHBA – të gjitha opsionet e hapura në marrëveshjen Kosovë-Serbi” (VIDEO)

Gjatë një konference për media të mbajtur sot në kabinetin e tij, kryetari i Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, ka folur për vizitën zyrtare që ka zhvilluar...

Gjendja aktuale politike dhe pozita e shqiptarëve të Luginës së Preshevës, temë e takimit në Kongresin amerikan

Delegacioni i përfaqësuesve politikë nga Lugina e Preshevës, gjatë ditës së premte ka zhvilluar takime tejet të rëndësishëm në Komitetin për të drejtat e...

“Ditët e Komandant Lleshit”, ja agjenda e aktiviteteve për manifestimin tradicional të publikuar nga BL Tërnoc

Nëpërmjet një njoftimi, Bashkësia Lokale e Tërnocit ka bërë publike agjendën dhe orarin e aktiviteteve për manifestimin tashmë tradicional “Ditët e...

Murati: “Me thanë që u varros ideja e kufijve, i bjen qe u varros mundesia e bashkimit të shqiptarëve të Luginës së Preshevës me Kosovën”(Video)

Valon Murati, kryetar i Lëvizjes për Bashkim, ka qene i ftuem në emisionin “Momentum”. Fillimisht ai ka komentue fotografine e publikueme nga deputetja e PDK’s,...