Category: Lajme

Kryeministri Haradinaj jep dorëheqje, ftohet nga Specialja

Ramush Haradinaj ka dhënë dorëheqje nga posti i kryeministrit të Kosovës. Në fund të mbledhjes së Qeverisë ai ka bërë të ditur se ka dhënë dorëheqje të...

Kosnett: Universitetet s’duhet të ekzistojnë për t’u ofruar vende pune njerëzve me lidhje politike

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, ka reaguar pas sulmit nga politika që iu bë Agjencisë së Kosovës për Akreditim pas vendimit të Këshillit...

BIPMB fton të gjithë mësimdhënësit e lëndës fetare të paraqiten për vende pune nëpër shkolla për vitin akademik 2019/2020

“Bashkësia Islame për Preshevë Bujanoc dhe Medvegjë (BIPBM) bënë thirje të hapur për të gjithë kanditatët e interesuar për vende pune mësimdhënës të...

Komuna e Bujanocit shpall listën përfundimtare të bizneseve të subvencionuara për vitin 2019-të – ja bizneset që u përkrahën nga Komuna e Bujanocit (LISTA)

Komuna e Bujanocit, rrespektivisht Komisioni  për ndarjen e mjeteve stimuluese për zhvillimin e ndërmarrësisë lokale, ka shpallur sot listën përfundmitare...

PVD-PD: Po bëni politikë në kurrizin e fëmijëve – nuk mundë “hajnat të flasin për hajni”

Nëpërmjet një shkrimi në facebook, Partia për Veprim Demokratik, ka akuzuar Partinë Demokratike se ka kohë po bënë spektakël dhe politikë në kurrizin e...

Mediat serbe: Donald Trump do të organizojë Samit për Kosovën

Përfaqësuesit e Beogradit dhe Prishtinës do të marrë një ftesë për një takim në Shtetet e Bashkuara, menjëherë pas samitit në Paris, pasi Uashingtoni...

Kur në Sanxhak të gjitha shkollat ishin në gjuhën shqipe dhe nxënësit me plisa, në vitin 1941-44 (FOTO)

Sanxhaku me kryeqendrën Pazarin e Ri, kanë qenë të banuar me shumicë shqiptare por, politika e egër asimiluse të zbatuar nga Jugosllavia, sot shqiptarët janë...

Drecun: Vizita e Macronit në Serbi, goditje e madhe për Kosovën – Haradinaj bëri thirrje që të armatosen

Kreu i të ashtuquajturit Komitet për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka komentuar vizitën e presidentit të Francës, Emmanuel Macron në Serbi –...

Më 29 korrik Kryqi i Kuq në Bujanoc organizon fushatë vullnetare për dhurimin e gjakut – fton të gjithë vullnetmirët

“Kryqi i Kuq në Bujanoc, në bashkëpunim me Institutin e Transfuzionit të Gjakut nga Nishi, organizon një fushatë vullnetare për dhurimin e gjakut më 29 korrik...

Haradinaj tregon versionin se si Kosova po e bën më të fortë Serbinë

Kryeministri Ramush Haradinaj ka komentuar deklaratën e kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli, për taksën duke thënë se mungesa e unitetit në mes udhëheqësve...