Category: Aktuale

Shënohet 50 vjetori i sh.f. “Zenel Hajdini” në Tupallë të Medvegjës që aktualisht numëron vetëm 16 nxënës (FOTO)

Në shkollën fillorë “Zenel Hajdini” në Tupallë të Medvegjës, sot është shenuar 50 vjetori i kësaj vatre arsimore. Përkundër që ky institucion arsimor...

Veseli kërkon reagim nga ndërkombëtarët, pas paralajmërimit për dorëheqje të kryetarëve serbë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli në një publikim në rrjetin social “Facebook” ka reaguar lidhur me paralajmërimin e dorëheqjes së kryetarëve të...

Nënshkruhet kontrata e asfaltimit të qarkores Turi – Lluçan; fëmijët e Turijës nuk do të ecin më, nëpër baltë për t’i ndjekur mësimet në Lluçan

Nëpërmjet një postimi në facebook, kryetari i Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, ka njoftuar se gjatë së enjtes ka nënshkruar projejtin e asfaltimit të...

Kapet preshevari me 53 emingrantë në një furgon me tabela të rreme dhe pa dokumentacione

Pjestarët e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë, kanë arrestuar F.I. (1992) nga Presheva, për shkak të ekzistimit të dyshimit se ka kryer vepra...

Ardita Sinani: Gratë e bëjnë politikën më të përgjegjshme (VIDEO)

Nënkryetarja e Partisë për Veprim Demokratik, Ardita Sinani, është e para grua politikane në Luginën e Preshevës. Në një intervistë për Zërin e Amerikës,...

Preshevari Lavdim Zumberi nënshkruan kontratë profesionale me FC Zurich të vlefshme deri më 2022

Preshevari Lavdim Zumberi, gjatë ditës së djeshme ka nënshkruar kontratën e tij të parë profesionale me “FC Zurich” në Zvicër. Kontrata e mefushorit...

Historike: Dy nxënësit shqiptarë nga Bujanoci nxënë vendin e parë në garat e simulimit ekonomik në Serbi (FOTO&VIDEO)

Në garat republikane për simulim ekonomik “Titan”, ku kanë marrë pjesë qindra shkolla të mesme në Serbi, dy nxënësit shqiptarë nga shkollës së mesme...

Kamberi në konferencë për media pas kthimit nga Washingtoni: “Lugina e Preshevës do të jetë në agjendën e SHBA – të gjitha opsionet e hapura në marrëveshjen Kosovë-Serbi” (VIDEO)

Gjatë një konference për media të mbajtur sot në kabinetin e tij, kryetari i Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, ka folur për vizitën zyrtare që ka zhvilluar...

Dëmtohet Strakosha, mungon kundër Islandës dhe Moldavisë

Portieri i Lazios, Thomas Strakosha humbet dy ndeshjet e Kombëtares me Islandën dhe Moldavinë. 24 vjeçari do të mungoj për shkak të një dëmtimi që nuk e lejon...

Berisha i kthen goditjen Thaçit: E shpall tradhëtar të kombit, bashkë me Baton Haxhiun dhe Edi Ramën (FOTO)

Ish kryeministri dhe ish presidenti i Republikës së Shqipërisë, aktualisht në opozitë, Sali Berisha ka bërë një postim me gjuhë denigruese në profilin e tij...