Lugina-Lajm

“Sui generis” i Republikës së Kosovës plotësohet me Luginën e Preshevës

Ndërsa, Kosova nga qarqet ndërkombëtare  u trajtua me të drejtë si rast “sui generis”, duke marrë për bazë se ishte element konstituiv i RSFJ-së ...

Shembull i paprecedent në Preshëvë: Drejtori i shtëpisë së shëndetit Driton Salihu publikon pamje nga kamerat e sigurisë të kryetares së PVD-së Ardita Sinani (FOTO)

Një ngjarje e paprecedent sot u shënua nga kamerat e sigurisë të shtëpisë së shëndetit në Preshevë. Drejtori i këtij institucioni shëndetësor, Driton...

Muharremaj urdhëron mbylljen e kazinove në Suharekë

Një person ka mbetur i vrarë në vendin e tij të punës, në një kazino në Suharekë. Sot kryetari i kësaj komune, Bali Muharremaj, ka urdhëruar mbylljen e të...

Delegacioni i Komitetit Këshillues për mbrojtjen e pakicave kombëtare, takon kryetarin e KKSH-së Ragmi Mustafa

Në vizitën që po i bënë sot Bujanocit, Komiteti Këshillues i Këshillit të Evropës për Mbrojtjen e Pakicave Kombëtare ka takuar edhe kryetarin e Këshillit...

Kryetari Shaip Kamberi priti në takim anëtarët e Komitetit Këshilldhënës për mbrojtjen të pakicave – i njofton për pozitën e rëndë të shqiptarëve në Luginë të Preshevës

Kryetari i Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, ka pritur në takim, anëtarët e Komitetit Këshilldhënës për mbrojtjen dhe të drejtat e pakicave, të kryesuar...

Veseli zotohet se do t’i ndalojë punësimet familjare në institucione

Ka filluar konferenca për projektin e ambasadës britanike për rekrutimin e pozitave të larta drejtuese në shërbimin civil dhe institucione të pavarura. Në këtë...

Ish-ushtari i UÇK-së përcjell djalin 16 vjeçar për Europë – shkruan letër politikanëve

sh-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, tani invalid, Feim Krasniqi iu është drejtuar krerëve të Kosovës përmes një letre publike. Ai ka treguar se si...

Vuçiq e pranon: “Në fund të fundit, demarkimi i kufijve me Kosovën duhet të ndodhë”

Gjatë një emsioni në Televizionin “PINK”, presidenti serb Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se “demarkacioni është një nga zgjidhjet për problemin e...

Terroristi e kishte njoftuar kryeministren e Zelandës pak para masakrës që bëri në xhami

Manifesti i terroristit Tarrant me urrejtje kundër “emigrantëve dhe myslimanëve” ka mbërritur nëpërmjet postës elektronike 10 minuta përpara se të kryhej...

Pasi u tha se terroristi u frymëzua nga serbët, reagon Vuçiq: Ai psikopat s’ka lidhje me ne

Masakra në dy xhami në Zelandën e re e ka bërë njeriu i cili nuk ka kurrfarë lidhjeje me Serbinë, ka thënë sot kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq. Në...