I jepet lamtumira e fundit Ramë Dacit!

Sot iu dha lamtumira e fundit, veprimtarit, ideologut dhe intelektualit të shquar, Ramadan Ahmeti-Daci. I lindur në Tërnoc të Bujanocit, Ramë Daci, ishte i njohur...

Ja marrëveshja 8-pikëshe e Shkupit e arritur në Bruksel!

Disa media publikuan marrëveshjen e arritur në takimin e liderëve të VMRO-DPMNE, LSDM, BDI dhe PDSH-së. Takimi i liderëve të katër partive kryesore me...

Veton Surroi ofendon Presidenten e Kosovës (Video)

Publicisti Veton Surroi thotë se prezantimi i Kosovës nga Presidentja Jahjaga si vend mysliman, nuk duhet të qëndrojë. Surroi, në emisionin “Click” të RTV 21,...

Shuhet nga jeta Ramadan Ahmeti – Daci!

Pas një sëmundje të gjatë dhe të rëndë, në moshën 80 vjeçare, në mëngjesin e sotëm (e mërkur), ka ndërruar jetë, intelektuali dhe veprimtari i madh i...

Vesel Sejdiu u.d. i drejtorit të ri të sh.f. “Naim Frashëri” në Bujanoc

Shkolla fillore “Naim Frashëri” në Bujanoc, është bërë me u.d. drejtor të ri, e ai është Vesel Sejdiu nga Bujanoci, profesor i lëndës së...

Arrihet marrëveshja, zgjedhje të reja në Maqedoni!

Pas tetë orë bisedimesh, Komisari për politikë fqinjësore evropiane dhe negociata për zgjerim, Johanes Han, ka thënë se është arritur marrëveshje ndërmjet...

“Blatter jep dorëheqje”, për Kosovën konsiderohet si lajm i keq!

Sepp Blatter është dorëhequr vetëm pak ditë pasi e fitoi mandatin e tij të pestë në krye të FIFA’s. Sepp Blatter nuk do të jetë më president i FIFA-s. Ai...

Komuna e Bujanocit shkel “99 praktikantët” e pranuar ditë më parë!

Burime mbrenda administratës komunale të Bujanocit, i kanë thënë LuginaLajm-it se, 99 punëtorët e pranuar si parktikant nëpër ndërmarrjet publike të komunë...

Presidenti serb Nikolliq me porosi nga Vranja: “Ushtria e jonë nuk do të luftojë, por do t’i kunderpërgjigjet terrorizmit!” (VIDEO)

Në qytetin e Vranjës është zhvilluar një takim i përbashkët në të cilën ka marrë pjesë edhe presidenti serb, Tomisllav Nikolliq, ndërsa në cilësin e...

Nagip Arifi e pengon kthimin e dr.Burhan Halilit në krye të shtëpisë së shëndetit; përsëri e përkrah drejtoreshën serbe!

Vendimi i Gjykatës së lartë të Vranjës, për rikthimin e dr.Burhan Halilit në krye të shtëpisë së shëndetit në Bujanoc, ka bërë që komuna e Bujanocit të...