Category: Religjione

Nishani viziton Qabenë në Mekë, i biri zgjedh veshjen e posaçme të ritualit

Presidenti Nishani ndodhet për një vizitë në Arabinë Saudite, ku siç dhe shihet në foto ka vizituar Qabenë e shenjtë, aty ku muslimanët kryejnë ritualet e...

Familja ortodokse serbe nga Beogradi pranon fenë islame

Çifti bashkëshortor Novakoviq nga Beogradi, bashkë me dy fëmijët e tyre, kanë braktisur fenë ortodokse dhe janë konvertuar në fenë islame. Pranimin e fesë...

Historian shqiptar, flet në mediat serbe se si është formuar kombi shqiptar artificialisht

“Në intervisten ekskluzive për mediumin serb СРБИН.ИНФО, historiani shqiptar, dr Olsi Jahexhi, flet për atë se si është formuar kombi artificial...

150 myslimanë largohen nga puna për shkak të faljes së namazit

Kompania Cargill në shtetin Colorado të SHBA-ve bëri të ditur se 150 punonjës myslimanë janë larguar nga puna. Fabrika e përpunimit të mishit Cargill në...

Për çdo vit nga 400 italian bëhen mysliman

Libraritë në Itali tashmë kanë një bestseler të ri: Kurani. E përditshmja gjermane „Focus“ shkruan se kohëve të fundit njerëzit janë bërë kurioz në...

Kenia, myslimanët mbrojnë të krishterët; “O n’a vrisni të gjithëve, o n’a lini të qetë!” (VIDEO)

Strategjia e tyre e frikës dhe terrorit është e njëjta: Ndërmerr një sulm, veço të krishterët, bëji shoshë me plumba. Por në pritën e fundit, të hënën,...

Michael Moore i përgjigjet Donald Trump-it: “Ne jemi të gjithë myslimanë”

Skenaristi dhe regjisori amerikan Michael Moore i është përgjigjur fjalimit dhe retorikës me tone të ashpra dhe urrejtjeje të Donald Trump në mënyrën më...

E kundërta e “Gjinishit” tonë: Serbia emëron myftiun e saj, ambasador në Arabinë Saudite

Qeveria serbe ka emëruar myftiun e Serbisë, Muhamed Jusufspahiq si ambasador të këtij vendi në Mbretërinë e Arabisë Saudite. Këtë e bën të ditur Tanjug-u, i...

Gjaqet që po falen në Kosovë: Anton Çeta quhet sot Fatmir Latifi, “hoxha i pajtimit” (FOTO)

Ai është një hoxhë që nuk e ka një dorë. E ka lënë në luftë kur ishte në rradhët e UçK-së; e sot, me atë dorë bën që të bashkohen duart e pajtimit....

Zukorliq po ndërton xhaminë më të madhe në Europë!

Xhamia më e madhe në Europë, do të ndërtohet vetëm 30 kilometra larg Novi Pazarit, në vendin e qujatur “Dugoj Polani”, apo në Polanin e Gjatë, e cila do të...