Lajmërim i përkohëshëm

Ju lutem të vini re përderisa dalloni ndonjë problem me portalin e Lugina-Lajm për momentin, na kontaktoni në Facebook për të raportuar problemin, portali është duke u përditësuar çdo ditë me funksione të reja, përditësimi do të zgjasë disa ditë. Ju faliminderit për mirëkuptim.

Category: Opinione

Këshilltari komunal i Preshevës: “LUKSI I MASHTRUESIT ME SYZE DIELLI (FOTO)

Këshilltari i Asamblesë komunale të Preshevës, Shpat Aliu, nëpërmjet një postimi ka prezentuar në facebook, siç e quan ai: “hipermashtruesin Shqiprim...

Për nder të 50 vjetorit të shm “Sezai Surroi”, prof.Xhahit Ramadani shkruan himnin e shkollës

​Në nder të pesëdhjetvjetorit të Shkollës së Mesme “Sezai Surroi” në Bujanoc, nga poeti dhe publicisti i shquar i Bujanocit Xhahit Ramadani, po publikojm ca...

Reagon nënkryetari i PDSH-së: Despoti me fasadë Gjermane!

Shkruan: Iliri Sadriu Pas paraqitjes sime në konferencën për media me datë 28 mars 2018 në cilësinë e nënkryetarit të PDSH-së, për të cilën e kam njoftuar...

Shqiptarët, kur dalin në selamet?

Shqiptarët në mbretërin e Jugoslavisë nuk gëzonin drejta më elementare qytetare, njerzore dhe kombëtare. Diskriminimi i tyre bëhej në çdo fushë dhe në çdo...

KRYETARI I KËSHILLIT KOMBËTAR SHQIPTAR I KOSOVËS LINDORE, Z. SHUKRI YMERI ME BASHKËPUNËTORË, SOT VIZITOI KOMUNËN E MEDVEGJËS

…do të hapim zyrë përfaqësimi që të jemi më afër dhe të vëmendshëm ndaj halleve të shqiptarëve të komunës së Medvegjës…tha sot kryetari i...

Mustafa: “Take it easy”; Asnjëherë s’kam qenë më i frymëzuar dhe motivuar për beteja politike

Nuk dua ti përgjigjem askujt, e posaçërisht atyre që botëkuptimet për politikën i kanë të mbështetura në baza të forta të shpifjeve e manipulimeve të...

Pajaziti: “S’KA TJETËR ALTERNATIVË!”

Rrugëtimi i aspiratave dhe pritshmërive të qytetarëve tanë, tashmë ka marrë tjetër formë. Shkurt e shqip, tash ka një tjetër Alternativë! Shkruan: Arbër...

KOMUNIKIM DHE STRUKTURIM

Partia për Veprim Demokratik si njëra ndër subjektet e para politike shqiptare në Luginën e Preshevës mbetet edhe më tej si subjekti i vetëm i shtrirë në tri...

REFERENDUMI ’92

Shkruan: Ragmi MUSTAFA Para 26 viteve shqiptarët e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës, pas përfundimit të sistemit një partiak tashmë ishin organizuar në...

A duhet të ndërmarrim diçka apo po vazhdojmë të kotemi?

Po flitet përreth nesh, e ne po bëhemi të shurdhër. Jemi bërë objekt i debateve televizive, i temave të gazetave, ndoshta edhe i agjendave në nivele të larta,...