Category: Nga vendi

Deputeti Fatmir Hasani edhe në parlamentin republikan kundërshton emërimin e gjykateses serbe në Bujanoc (VIDEO)

Deputeti i vetëm shqiptar në Parlamentin Republikan, fatmir Hasani, gjatë seancës së fundit plenare, ka ngritur çështjen e përzgjedhjes së gjykatesës serbe nga...

LPD me komunikatë: “Jo trafikimit me mandate, Shpend kthe mandatin”

Nëpërmjet një komunikate për opinion, Lëvizja e Progresit Demokratik në Bujanoc, ka reaguar ndaj ikjes së këshilltarit Shpend Xhelili nga rradhët e LPD-së, në...

Vandalizëm i paparë në Tërnoc: Dashakeqët e Tërnocit prejnë kabllot elektrike në parkun e ri të fshatit (VIDEO&FOTO)

Gjatë orëve të hershme të mëngjesit të sotëm, persona të pandërgjegjëshëm, kanë prerë dhe shkatërruar instalimin e ndriçimit elektrik në parkun e ri i...

Në Prishtinë, promovohet libri me opinione për Luginën e Preshevës

Në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, gjatë këtij vikendi, të javës së parë të tetorit, u promovua libri publicitar me opinione për...

Familjari i kryetarit Shqiprim Arifi, kërcënon këshilltarin e PVD-së: “Kujdesu djali mir se nuk shkon dit pa te kujtu aç mlef ne ty çe kam”

Këshilltari i Partisë për Veprim Demokratik në Preshevë, Rinor Krasniqi, para pak çastesh është kërcnuar nga një familjar i kryetarit të Preshevës, Shqiprim...

Haziri mbështet të drejtën e shqiptarëve të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit për bashkim me Kosovën

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri ka pritur në takim pune përfaqësuesit politik të Kosovës Lindore, me të cilët ka biseduar për bashkëpunim të...

Nënshkruhet kontrata për asfaltimin e rrugës nga trafostacioni deri tek lagjja e re në Tërnoc, vlera 8 milionë dinarë (FOTO)

Kryetari i Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, ka nënshkruar sot kontratën me vlerë prej 8 milionë dinarëve për asfaltimin e rrugës në hyrje të Tërnocit...

Në Tiranë organizohet ceremoni përkujtimore për 15 Korrikun, të pranishëm hoxhallarë edhe nga Lugina (VIDEO)

Ambasada e Turqisë në Tiranë, Ministria e Rinisë dhe e Sportit e Republikës së Turqisë dhe Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) kanë organizuar...

Aprovohet Deklerata politike në Bujanoc: “Shqiptarët e Luginës kërkojnë reciprocitet më të drejtat e serbëve të Kosovës” (DEKLERATA, VIDEO)

Në sallën e vogël të shtëpisë së kulturës në Bujanoc, sot u zhvillua seanca e Kuvendit Shqiptar të Luginës së Preshevës. E drejtuar nga dy kryetarët e...

Nismës #LuginaDoZgjidhje, i është bashkuar edhe deputeti kosovar Korab Sejdiu; “Gjaku shqiptar nuk gjendet vetëm brenda kufijve artificial” (FOTO)

Fushatës #LuginaDoZgjidhje, të inicuar nga disa qytetarë nga Lugina e Preshevës, së fundmi iu ka bashkangjitur edhe deputeti i pavarur kosovar, Korab Sejdiu....