Category: Nga Rajoni

Delawie: Në Bruksel mund të flitet për territore

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, nuk ka dashur të flasë nëse ndonjë ndryshim i territorit apo ndarje e Kosovës, si zgjidhje përfundimtare e...

Haradinaj: Ndarja për mua nënkupton luftë

Kryeministri Ramush Haradinaj pasi ka dalë kundër idesë së Lutfi Hazirit për shkëmbim territoresh me Serbinë, ka dhënë edhe një paralajmërim të frikshëm. Ai...

Thaçi pas takimit me Vuçiqin: Ishte takim i vështirë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pas takimit me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka folur në një konferencë për medie me ç’rast këtë takim me...

Partia Republikane e Serbisë zbulon skenarin e tmerrshëm të Vuçiqit: “Do të vritej një polic serb që të fajësohen shqiptarët” (VIDEO)

Në kryeqytetin e Serbisë, në Beograd, është mbajtur konferenca për media e organizuar nga Nikola Sanduloviq, kryetar i Partisë Republikane të Serbisë, ku morën...

Vulin – Zaevit: S’ka Kosovë e Serbi, ka vetëm Serbi

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, tha sot, se pas ftesës për Shkupin që t’i bashkohet NATO-s, të gjithë duhet të ndjekin shembullin e Maqedonisë dhe i bëri...

Haradinaj: Jam shqiptar, nuk jam mysliman – feja nuk është identiteti im i parë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se kosovarët jetojnë një ”botë tjetër” për dallim nga vëllezërit e tyre myslimanë në Lindjen e Mesme....

Thaçi: Millosheviqi nuk mori mësim nga Srebrenica, por e ripërsëriti edhe në Kosovë

Presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi e ka përkujtuar masakrën më të madhe në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore, atë të Srebrenicës. “Sot i...

23 vjet nga masakra e Srebrenicës: Një kockë 17-vjeçari e një ish-shtatzënë 20-vjeçare, drejt Potoçarit

Përkujtohet sot 23-vjetori i masakrës së Srebrenicës, i konsideruar si krimi më i madh pas Luftës së Dytë Botërore në Europë, që ka si autorë serbët. Afro...

Policia speciale e Kosovës, në Shillovë, ka arrestuar Nenad Stojanoviqin, i punësuar pranë Ushtrisë serbe

Nga një aksion i Policisë speciale të Kosovës, mëngjesin e sotëm, në fshatin serb të Kosovës, Shillovë është  arrestuar Nenad Stojanoviq(44), automekanik, i...

Serbët vendosin një kryq gjigant në Mitrovicë, shqiptarët ndihen të provokuar

Një kryq i madh është vendosur në një shkëmb të lartë midis Zveçanit dhe Mitrovicës, jo larg Kalasë. Bëhet fjalë për shenjën e lartë 4.6 metra dhe 3.1...