Category: Nga Bota

Ndryshimi i kufijve Kosovë- Serbi përplas SHBA-në e Gjermaninë

Mbështetja që SHBA po i jep një shkëmbimi të mundshëm territoresh mes Kosovës dhe Serbisë është njëra prej çështjeve me të citat Uashingtoni dhe Berlini...

Kouchner mbështet korrigjimin e kufijve: Është ide e mirë

Ish-përfaqësuesi special i OKB-së në Kosovë, Bernard Kouchner ka dalur në përkrahje të ideve për korrigjimin e kufijve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë....

Erdogani mesazh SHBA-së: Ua kemi kuptuar lojën, po ju sfidojmë

Dy agjencitë kryesore të vlerësimit, Moody dhe Standard & Poor, ulën vlerësimet për ekonominë turke, të ndikuara nga paqëndrueshmëria e monedhës së...

Rivendosja e kufijve?! Merkel: Nuk mund të ndodhë në Ballkan

Kancelarja Merkel ka dalë kundër zërave për ndryshim të kufijve, e sipas saj nuk mund të ketë rivendosje të kufijve në Ballkan. Deklarata e saj janë bërë pas...

Nga Kosova, Vuçiq drejt Moskës, Nju Jorkut dhe Pekinit

Dialogu ndërmjet Beogradit e Prishtinës vazhdon në shtator. Gazeta serbe “blic” sot shkruan se në prag të vazhdimit të dialogut, kreu shtetëror serb po në...

Aksident tragjik në Gjermani, humbin jetën babë e bijë nga Kosova

Gjatë një aksidenti frontal që është shkaktuar mëngjesin e së hënës në autostradën gjermane B 462 në Dunningen, jetën e kanë humbur vozitësi 26-vjeçar i...

Poroshenko në Beograd, siguron Serbinë: “Ukraina nuk do ta njohë Kosovën”

Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko, tha sot në Beograd se Ukraina me vendosmëri respekton dhe respekton integritetin territorial të Serbisë, dhe se nuk e ka...

Gjermani: Kosovari godet 39 herë gruan me sëpatë, mësohet edhe arsyeja

Një person kishte vrarë bashkëshorten e tij me 39 goditje me sëpatë dhe tani është dërguar në një spital psikiatrik. Vendosjen e tij në psikiatri e ka...

Video: Serbët në Cyrih sulmojnë rëndë shqiptarin pasi ua mori flamurin e Kosovës që deshën ta djegin

Ndeshja e mbrëmshme ndërmjet Serbisë dhe Zvicrës në Kupën e Botës “Rusia 2018” ka prodhuar tensione të mëdha ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve në shtetet...

Pas takimit me Trump, Kim Jong-un viziton Kinën

Një javë pas takimit me Presidentin e SHBA, Donald Trump lideri i Koresë së Veriut Kim Jong un viziton Kinën. Pritet që ai të diskutojë sanksionet dhe angazhimet...