Category: Lugina

Reportazh nga Bujanoci: Nëse Thaçi e bashkon Luginën me Kosovën, do t’ia ndërtojmë përmendoren në shesh

Në këtë vikend vjeshte ku rrezet e diellit preknin çdo gjë që na rrethonte, kurse mua më rrethonte malli për një copë atdheu të quajtur Luginë e Preshevës,...

KKSH dhe deputeti popullor reagojnë ndaj përzgjedhjes së gjykateses nga Vranja: “Edhe katër shqiptar nga Bujanoci, i plotësojnë kushtet”

Këshilli Kombëtar Shqiptar së bashku me deputetin Fatmir Hasani kanë reaguar lidhur me procesin e moszgjedhjes së kandidatëve shqiptar për gjykatës në Gjykatën...

Lirohet nga aktakuza i dyshuari për ngacmim seksual në Raincë?!

Siç merrë vesh jozyrtarisht Lugina-Lajm, i dyshuari për ngacmim seksual ndaj të miturës në shkollën fillore të  Raincës, sot është liruar nga paraburgimi....

Qendra për zgjedhje të lira dhe demokraci (CeSID) fton qytetarët e pakicave nacionale të regjistrohen në listën e veçantë zgjedhore deri më 31 Tetor

Me mbështetjen financiare të Ministrisë së pushtetit vendorë dhe vetqeverisjes lokale, Qendra për zgjedhje të lira dhe demokraci (CeSID), po implementon projektin...

Rruga Nesalcë-Letovicë, drejt finalizimit, sot ka filluar asfaltimi i rrugës së zgjeruar

Asfaltimi i rrugës Nesalcë-Letovicë, tashmë po i vie fundi. Gjatë ditës, ka nisur asfaltimi i këtij aksi rrugor, me gjatësi prej 2.6 kilometrave. Kjo rrugë...

Shqiprim Arifi ekspert i bllokimit të investimeve; WESlime-n e len pa rrymë dhe leje të punës

Gjatë seanës së fundit të mbajtur dje në Kuvendin komunal të Preshevës, kryetari Shqiprim Arifi dhe partia e tij, Alternativa për Ndryshim, edhe njëherë kanë...

Ragmi Mustafa takon mēsimdhënësit, shoqatat civile dhe shoqëritë kulturore-artistike

Gjatë ditës së sotme u bë prezentimi i Programit te PVD-së për qeverisjen e Këshillit Nacional Shqipëtar. Të ftuar ishin arsimtarë , pjestarë të shoqërisë...

KNSH, ËSHTË INSTITUCION I VETËM I PASTËR SHQIPTAR I THIRRUR PËR TË MBROJTUR DHE PËRFAQËSUAR INTERESAT E SHQIPTARËVE NË LUGINË TË PRESHEVËS

Mbrëmja e orëve të vona të natës së premtes të 19 tetorit, kurorëzoi pesë lista të subjekteve politike dhe një nga radhët e shoqërisë civile nga Lugina e...

Thaçi u thotë përfaqësuesve të Luginës se mbështet vullnetin e tyre për bashkëngjitje Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, priti në takim Shoqatën e Gazetarëve dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile të Luginës së Preshevës. Presidenti Thaçi ka...

Për kryetarin e njësisë numër 5 të APN-së në Preshevë, figura e heroit kombëtar Gjergj Kastrioti-Skenderbeu është kukullë

Këshilltari komunal në Preshevë, nga rradhët e  Alternativës për Ndryshim të Shqiprim Arifit, tallet me figurën tonë kombëtare, Gjergj Kastrioti-Skenderbeu....