Category: Lugina

Politologu i njohur Ramush Tahiri tregon se si mund të arrihet bashkimi i Preshevës, Bujanovcit dhe Medvgjës me Kosovën

Përfaqësuesit e Preshevës, Medgjevës dhe Bujanocit kanë kërkuar që në Kuvendin e Kosovës të miratohet një rezolutë që ata e kanë prezantuar, përmes së...

Ndryshimi i kufijve vetëm në përputhje me të drejtën ndërkombëtare

Bashkimi Europian do të mbështesë çdo marrëveshje dypalëshe Kosovë-Serbi që do të jetë në përputhje me të drejtën ndërkombëtare, thotë i ngarkuari i...

Kryetari i Preshevës Shqiprim Arifi ‘mallkon’ presidentin Hashim Thaçi: Nëse na keqpërdor, “e vraftë buka”

Arifi, është pyetur nëse është i vetëdijshëm se ai dhe liderët tjerë të Luginës mund të keqpërdoren nga Presidenti Thaçi në përpjekjet për ndryshimin e...

Kryetari i Bujanocit: Zgjidhja e vetme është bashkimi me Kosovën (VIDEO)

Sot liderët politikë të Luginës së Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës iu kanë drejtuar me një kërkesë publike liderëve të Kosovës, që në një periudhë...

VIDEO/Ja si sillet kryetari i Preshevës me gazetarët në konferencë: Sa vjeti i ke ti?

Kryetar i komunës së Preshevës, Shqipërim Arifi ka tentuar ta ofendojë një gazetar në Prishtinë. Arifi, deputeti Ragmi Mustafa, kryetari i Bujanovcit Shaip...

Thaçi takon sot liderët e Luginës së Preshevës 

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do t’i takojë sot liderët politikë të Luginës së Preshevës. Thaçi pas takimit me liderët e Luginës së Preshevës do të...

Foto historike, Vuçiq ndalohet nga Policia e Kosovës

Vizita e presidentit serb, Aleksandar Vuçiç për në Banjë të Skenderajt është anuluar nga Qeveria e Kosovës. Por presidenti serb ka insistuar që të vazhdojë...

Kryetari Shaip Kamberi e ripërsitë në Gjilan: Mbështesim propozimin e presidentit Hashim Thaçi

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri ka ftuar në takimin e rregullt udhëheqësit e komunave Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, me pjesëmarrje edhe të...

Shaip Kamberi, kryetar i Bujanocit: Krejt Lugina t’i bashkohet Kosovës, jo vetëm Presheva

Kreu i komunës së Bujanocit, një nga politikanët kryesorë të Luginës së Preshevës, Shaip Kamberi, deklaron se nëse Serbia i konsideron shqiptarët si elementë...

Kandili Ndriçues nis aksionin “Mundëso një libër” për fëmijët në nevojë

Nëpërmjet një njoftimi të publikuar në facebook, organizata humatare “Kandili ndriçues”, ka ndërmarrës një aksion “Mundëso një libër”, për fëmijët...