Category: Aktuale

Aksident tragjik në Gjermani, humbin jetën babë e bijë nga Kosova

Gjatë një aksidenti frontal që është shkaktuar mëngjesin e së hënës në autostradën gjermane B 462 në Dunningen, jetën e kanë humbur vozitësi 26-vjeçar i...

KKSH mbëtet aprovimin e Dekleratës Politike të 14 korrikut: “Është momenti duhur që politika shqiptare të shpreh qëndrimet politike në një zë

Këshilli Kombëtar Shqiptar përshëndetë dhe mbështetë aprovimin e Deklaratës Politike dhe të Reagimit Kuvendit Këshilltarëve Shqiptarë të Luginës së...

Në Tiranë organizohet ceremoni përkujtimore për 15 Korrikun, të pranishëm hoxhallarë edhe nga Lugina (VIDEO)

Ambasada e Turqisë në Tiranë, Ministria e Rinisë dhe e Sportit e Republikës së Turqisë dhe Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) kanë organizuar...

FRANCA KAMPION BOTË, MPOSHT KROACINË NË FINALEN E ÇMENDUR

Franca është kampione botë. “Gjelat” mposhtën Kroacinë, me rezultat 4-2, në finalen e çmendur të Kupës së Botës “Rusia 2018”. Francezët në krye me...

Shqiprim Arifi bojkoton seancën e Kuvendit Shqiptar të Luginës së Preshevës në të cilën u aprovuan dokumente të rëndësishme

Shqiprim Arifi, ka bojkotuar seancën e sotme të Kuvendit Shqiptar të Luginës së Preshevës, në të cilën u miratuan dokumente shumë të rëndësishme karshi...

Aprovohet Deklerata politike në Bujanoc: “Shqiptarët e Luginës kërkojnë reciprocitet më të drejtat e serbëve të Kosovës” (DEKLERATA, VIDEO)

Në sallën e vogël të shtëpisë së kulturës në Bujanoc, sot u zhvillua seanca e Kuvendit Shqiptar të Luginës së Preshevës. E drejtuar nga dy kryetarët e...

Kontraktohen gjashtë projekte për fshatin Nesalcë në vlerë totale prej 5.2 milionë dinarëve

Gjatë ditës së sotme, kryeshefi Fadil Haliti ka nënshkruar gjashtë kontrata për fshatin Nesalcë. Bëhet fjalë, për gjashtë projekte infrastrukturore të cilat...

Interesim tejet i madh për konkursin e bujqësisë të shpallur nga Komuna e Bujanocit (FOTO)

Konkursi për përkrahjen e bujqëve lokal i shpallur ditë më parë, ka zgjuar një interesim të jashtëzakonshëm të bujqëve. Që sot, një numër i madh i...

Harmonizohet deklerata politike e shqiptarëve të Luginës karshi dialogut të Brukselit, pritet edhe aprovimi

Në orët e pasdites së sotme, në Bujanoc është zhvilluar takimi i tretë me rradhë i përfaqësuesve politik të Luginës së Preshevës. Në ketë takim, u...

Vulin – Zaevit: S’ka Kosovë e Serbi, ka vetëm Serbi

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, tha sot, se pas ftesës për Shkupin që t’i bashkohet NATO-s, të gjithë duhet të ndjekin shembullin e Maqedonisë dhe i bëri...