Lugina-Lajm

Mediat serbe: Merkel para pensionimit kërkon zgjidhje për Kosovën

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, beson se Gjermania ka një “përgjegjësi të qartë” për të “trajtuar nyjen e Kosovës”. Kështu i referohet mediumi serb...

Gjakovë: Përleshje me armë ndërmejt policisë dhe hajanve

Policia e Kosovës është përshirë në një përleshje të armatosur me disa persona të dyshuar për vjedhje në rajonin e Gjakovës. Kallxo.com ka marrë vesh se...

Ish kryeministri maqedon Nikolla Gruesvki është arratisur në Budapest, kërkon azil politik në Hungari

Prej 4 ditësh ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski ishte “i zhdukur”, duke mos lënë asnjë gjurmë. Para pak minutash në llogarinë e tij në...

Futbollisti nga Bujanoci Faton Xhemaili, shpresë e madhe e kombëtares shqiptare, tani ftohet nga Alban Bushi për U-21 (VIDEO)

Një ndër lojtarët që po pritet të bëjë edhe debutimin e tij me shumë bujë, tek Kombëtarja e drejtuar nga Alban Bushi, është pikërisht Faton Xhemaili. Roli i...

Thaçi dhe Putin e thyejnë “akullin” ndërmjet Kosovës dhe Rusisë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka zhvilluar një takim me të parin e Rusisë, Vladimir Putin. Me këtë rast Thaçi ka deklaruar se Putin ishte i qartë se nëse...

Organizata “Be Active 16” perfundon muralin “Lets build together” (FOTO)

Organizata joqeveritare “Be Active 16” nga Presheva,sot perfundoj realizimin e muralit “let’s build together” (te ndertojm se bashku)....

Mediat serbe thonë se Vuçiq u turpërua në Paris: Thaçi në mesin e liderëve botëror, Vuçiq në qoshe

Mediat serbe e kanë quajtur skandaloze radhitjen e mysafirëve në manifestimin qendror, përballë Portës Triumfale në Paris, në shënimin e 100-vjetorit të...

BL Tërnoc: Persona të pandërgjegjshëm për së dyti herë kanë shkatërruar parkun e fshatit (FOTO)

Nëpërmjet një reagimi, Bashkësia Lokale e Tërnocit, shpreh shqetësimin e thellë ndaj veprimeve të fundit në parkun e fshatit Tërnoc, ku persona të...

Profesori serb i historisë: “Shaip Kamberi person i rrezikshëm, po bënë thirrje për rrënimin e rendit kushtetues të Serbisë”

Siç e transmeton “Bujanovacke”, dekleratën fundit të profesorit të Historisë pranë Universitetit të Nishit Prof.Dr.Dejan Antiq, se: ‘Kryetari i Bujanocit,...

Mediat serbe shkruajnë për suksesin e xhudisteve kosovare, gazeta e madhe serbe me titull befasues

Gazeta serbe Blic.rs ka shkruar për këtë sukses të radhës të sportistëve nga Kosova. “Realitet, xhudistet kosovare dhe serbe së bashku në podium”, është...